Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.plJacek Świat


Urodził się w 1955 roku we Wrocławiu, w rodzinie – według ówczesnego nazewnictwa – inteligencji pracującej. Ma klasyczny „wrocławski” rodowód: mama (plastyczka) urodziła się we Lwowie, ojciec (ekonomista) pochodził z Kielecczyzny Absolwent II LO, w latach 1975-1980 studiował na filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. W czasie studiów związał się z ruchem teatralnym, był współtwórcą i aktorem kilku zespołów. Najdłużej grupy TWA – pierwszego w Polce teatru studenckiego, który przyjął patronat Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Po Sierpniu pracował w redakcji „Solidarności Dolnośląskiej” pisma Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ Solidarność. Za tę działalność pół roku spędził w ośrodku internowania w Nysie. W następnych latach uczestniczył w prowadzeniu biblioteki wydawnictw niezależnych, kolportażu niezależnej literatury, współpracował z podziemnymi pismami, m.in. był w jednym z zespołów redakcyjnych „Solidarności Dolnośląskiej” wydawanej przez Solidarność Walczącą. W latach 1989-90 był członkiem redakcji „Gazety Wyborczej” i „Gazety Obywatelskiej” wydawanych przez Komitet Obywatelski we Wrocławiu.

Był w grupie założycielskiej Porozumienia Centrum we Wrocławiu. W następnych latach członkiem Zarządu Wojewódzkiego tej partii i przez dwie kadencje członkiem Naczelnego Sądu Partyjnego. W roku 1996 odszedł od czynnego uczestnictwa w działalności politycznej. Od 1994 roku związany z Pocztą Polską, gdzie zajmuje się marketingiem, reklamą i PR-em. Przez kilka lat pełnił funkcje rzecznika prasowego Dyrekcji Okręgu we Wrocławiu. Jednocześnie współpracował z mediami. M.in. „Gazetą” z Toronto, Polskim Radiem Wrocław, dziennikiem „Nowy Świat”, tygodnikiem „Poczta Polska”. W latach 90. był też redaktorem dwutygodnika samorządowego „Herold Dolnośląski”.

Decyzją Polaków, został wybrany Posłem z okręgu wrocławskiego (okręg nr 3) na VII i VIII kadencję Sejmu RP. Należy do Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.

Zasiada w komisji spraw społecznych i rodziny, komisji kultury i środków przekazu oraz komisji do spraw petycji. Jest członkiem partii Prawo i Sprawiedliwość.

Przez 25 lat był mężem Aleksandry Natalli-Świat, posłanki na Sejm V i VI kadencji, która zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem. Wśród licznych zamiłowań wymienia: podróże, dobre książki, muzykę barokową oraz jazzową i sport. Wraz z żoną zgromadzili unikalną kolekcję ponad 300 maskotek myszy